Powinniśmy sobie zdawać sprawę z tego, że nasze działania mają wpływ na żywotność naszego samochodu i na to, jak pracują jego poszczególne podzespoły. Dlatego też musimy mieć świadomość, że nawet regularne wymienianie oleju silnikowego na niewiele nam się przyda, jeśli będziemy do tego wykorzystywać niewłaściwe produkty. Dlatego też, zanim pójdziemy do sklepu, kupimy olej silnikowy i zabierzemy się za jego wymianę, powinniśmy w pierwszej kolejności sprawdzić, co zaleca nam producent. Jaki olej silnikowy będzie najlepszy dla naszego silnika, tak abyśmy mieli pewność, że przyczyniamy się do poprawy jego pracy, a nasze działania nie skrócą jego żywotności.
Na co zwracać uwagę?
Przede wszystkim jeśli chcemy mieć pewność, że wybraliśmy odpowiedni olej silnikowy, powinniśmy sprawdzić jego lepkość. Oznacza ona opór płynięcia jednej warstwy oleju po drugiej. Dlatego też, im bardziej lepki będzie olej silnikowy, który wybierzemy, tym wolniejszy będzie ten przepływ. Warto więc sprawdzić, jaką lepkość oleju silnikowego poleca producent naszego samochodu, tak abyśmy mieli pewność, że wybierzemy taki produkt, który pod tym względem okaże się być najlepszy dla naszego silnika. Powinniśmy jednocześnie sprawdzić jaka jest przydatność danego oleju silnikowego w niskich temperaturach. Jeśli mamy olej o symbolu 0W, to będziemy mogli uruchomić silnik nawet przy – 35 stopniach Celsjusza. Wszystkie kolejne będą do tego potrzebowały temperatury przynajmniej 5 stopni Celsjusza.
O tym także musimy wiedzieć
Wybierając olej silnikowy warto wiedzieć, że producenci zazwyczaj polecają takie o lepkości 40, chociaż do współczesnych, mocno spasowanych silników polecane są raczej te oleje, które cechuje niska lepkość. Dzięki temu w wysokich temperaturach jest on rzadki, a więc łatwiej pracuje silnik, ponieważ opory podczas pracy są znacznie niższe. Warto także mieć świadomość, że niejednokrotnie producenci samochodów mają własne normy, które są znacznie bardziej wymagające. Dlatego też, tak ważne jest to, abyśmy przed zakupem oleju silnikowego zapoznali się z informacjami, jakie znajdują się w instrukcji danego modelu. Wówczas będziemy mieli pewność, że dobraliśmy odpowiedni olej do naszego silnika, a więc przez lata użytkowania nic złego nie będzie się z nim działo.
Warto także wiedzieć, że o ile współczesne oleje można stosować tak do silników benzynowych, jak i wysokoprężnych, tak do diesli z filtrem cząstek stałych oferowane są zupełnie inne oleje. One powstały specjalnie z myślą o tych silnikach i wówczas to właśnie je powinniśmy stosować.
Dodaj komentarz