Niektóre klasyki motoryzacji czy auta o unikatowej specyfikacji są dostępne wyłącznie na zagranicznych rynkach (np. hot rody czy lowridery znajdziemy prawie tylko w Stanach Zjednoczonych). Zakup auta za granicą (zwłaszcza na innym kontynencie) wiąże się zazwyczaj z utrudnionym transportem.

Na własną rękę to więcej formalności

Zanim kupimy wartościowy samochód z zagranicy, należy zadbać o uzyskanie wszystkich dokumentów pojazdu. Jeżeli zdecydujemy, że zakupiony pojazd chcemy sami sprowadzić, należy zadbać o uzyskanie tymczasowych tablic rejestracyjnych.

W Stanach Zjednoczonych niemal zawsze konieczne będzie opłacenie podatku od sprzedaży. Konieczne jest również krótkoterminowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Bez potwierdzenia ubezpieczenia od firmy ubezpieczeniowej pojazdu, nie zostanie przypisana krótkoterminowa tablica rejestracyjna.

Sprowadzając samochód z gwarancją producenta, warto sprawdzić, jakie są warunki jej obowiązywania. Co ważne, import aut z USA (https://carforfriend.pl/import-z-usa/) nie wiąże się z przenoszeniem usług gwarancyjnych jak w przypadku importu z krajów UE. Każdy amerykański samochód ma również tzw. potwierdzenie własności (certificate of title). Należy pamiętać, że nie znajdziemy na nim informacji o liczbie poprzednich właścicieli.

Przed transportem od firmy przewozowej

Wiele przedsiębiorstw transportujących auta ze Stanów Zjednoczonych oferuje sprawdzenie dokumentacji pojazdu, opłacenie zobowiązań podatkowych i celnych. Zazwyczaj możliwe są trzy sposoby transportu pojazdu:

  • zamknięty transport – najbezpieczniejszy dla stanu pojazdu sposób, w zabudowanej naczepie, zazwyczaj dla pojazdów o wysokiej wartości kolekcjonerskiej,

  • indywidualny transport – na ogół oznacza transport lawetą,

  • zbiorowy transport samochodów – transport kilku pojazdów samochodem ciężarowym.

Zaleca się zakup ubezpieczenia transportowego, które obejmie ryzyko od przekazania pojazdu spedytorowi aż po dostawę dla klienta. Przed przystąpieniem do transportu warto szczegółowo odnotować stan pojazdu. Pozwoli to udowodnić, które rysy i wgniecenia były już obecne, a które musiały powstać podczas przenoszenia. Dokumentację sporządza na ogół sam wykonawca usługi, ale klient również powinien udokumentować stan przed wysyłką.

Przed przystąpieniem do transportu należy usunąć z pojazdu przedmioty osobiste. Sugeruje się również, że w przypadku transportu pojazdów z państw o innym wzorze tablic rejestracyjnych, należy zdjąć z pojazdu przed wysyłką i przetransportować w bagażu. Tablice rejestracyjne są przedmiotem kolekcjonerskim. Czas transportu pojazdu trwa od kilku dni (transport w Europie) do nawet kilku miesięcy (transport z wykorzystaniem drogi morskiej).