Jeżeli jeździmy samochodem, to musimy być przygotowani na wiele różnych sytuacji. Tylko wówczas będzie istniała szansa, że za każdym razem zareagujemy dostatecznie szybko i co najważniejsze w odpowiedni sposób. Dlatego też, powinniśmy nie tylko wiedzieć, w jaki sposób poruszać się w ruchu drogowym, ale również powinniśmy mieć jak największą wiedzę na temat naszego samochodu. Wówczas będziemy mieli świadomość, że w każdej chwili mogą nam się podświetlić kontrolki na desce rozdzielczej, a w niektórych przypadkach będzie to oznaczało, że natychmiast powinniśmy zakończyć jazdę.

Czy je znamy?

Zanim wsiądziemy do samochodu powinniśmy się zastanowić czy posiadamy o nim odpowiednią wiedzę. Będzie to oznaczało, że musimy również mieć świadomość, jakie kontrolki mogą nam się podświetlić i co będą oznaczały ich poszczególne symbole. To oznacza, że kierując samochodem powinniśmy mieć świadomość, że mamy kontrolki sygnalizacyjne lub zwane inaczej informacyjnymi. One świecą na ogół na zielono i nie trzeba się nimi przejmować, bo informują nas o funkcjach, które mamy włączone. To oznacza, że podświetlą się, gdy będziemy mieli włączone światła albo kierunkowskaz. Mamy również kontrolki ostrzegawcze, które zapalają się na pomarańczowo lub żółto. Te ostrzegają nas przed możliwą awarią. Kiedy się pojawią możemy jechać dalej, jednak jak najszybciej powinniśmy podjechać do najbliższego warsztatu, aby specjaliści sprawdzili, co dzieje się z naszym samochodem.

Zostały jeszcze jedne

Poza wcześniej wymienionymi kontrolkami, zostały nam do omówienia jeszcze jedne. Są to kontrolki alarmowe, które podświetlają się na czerwono. Jeśli którakolwiek z nich się podświetli, musimy się jak najszybciej zatrzymać, oczywiście wybierając bezpieczne miejsce i zorganizować lawetę, która dostarczy nasz samochód do mechanika. Jeśli zignorujemy kontrolkę czerwoną, to możemy doprowadzić do jeszcze większych zniszczeń w naszym samochodzie, co będzie oznaczało również wydanie znacznie większych pieniędzy na naprawę. Tutaj nie możemy ryzykować, jak tylko ona się podświetli, to musimy jak najszybciej zgasić silnik.

Tylko znajomość kontrolek w naszym samochodzie będzie w stanie uchronić nas przed poważnymi problemami i wydatkami. Dlatego warto wiedzieć co one oznaczają, jakim kolorem są podświetlane. Kiedy możemy spokojnie jechać, kiedy powinniśmy szczególnie uważać, a kiedy musimy bezwzględnie zakończyć naszą podróż i jak najszybciej sprawdzić co się dzieje z naszym samochodem.