Technologia coraz bardziej się rozwija, a to oznacza, że mamy możliwość korzystać z rozwiązań, które jeszcze całkiem niedawno nie były w ogóle osiągalne. Obecnie niektórzy zastanawiają się, czy jest w ogóle sens montowania w samochodzie lokalizatora GPS. Z pewnością jest to świetne urządzenie, które może nam ułatwić życie, ale czy jest konieczne w prywatnym samochodzie? A jeśli nie w prywatnym, to gdzie w takim razie powinien być montowany?

Każdy może go zamontować, ale nie zawsze się opłaca

Tak naprawdę decyzja o montażu lokalizatora GPS powinna być decyzją wyłącznie naszą. Jeśli mamy nowy samochód, parkujemy go w różnych miejscach i nie chcemy się za każdym razem stresować, że ktoś go nam ukradnie, to z pewnością powinniśmy zainwestować w lokalizator. Wówczas sami za niego będziemy płacić, a więc nikt nie ma prawa nas oceniać. Co więcej, im mniej osób będzie wiedziało, że w naszym samochodzie znajduje się taki lokalizator GPS, tym lepiej, dlatego też nie ma co się chwalić taką decyzją. Warto zainwestować w taki lokalizator GPS również wówczas, gdy zajmujemy się wynajmowaniem samochodów. Wówczas trzeba go umieścić w trudno dostępnym miejscu, ale też zainwestować w taki model, który będzie miał bardzo wytrzymałą baterię, będzie trudny do wymontowania, a jednocześnie też będzie posiadał zabezpieczenie informujące o próbie jego demontażu czy wyłączenia przez nieupoważnione do tego osoby.

Kto jeszcze powinien mieć?

Nad zamontowaniem lokalizatora powinni się również zastanowić właściciele firm transportowych, jak i wszyscy ci, którzy w swojej firmie mają przedstawicieli handlowych. Wówczas łatwo będzie sprawdzić gdzie znajduje się konkretny samochód, czy pracownik wywiązuje się ze swoich obowiązków, czy nie nadużywa korzystania z samochodu do celów prywatnych, czy nie przekracza nadmiernie dozwolonych prędkości. Poza tym warto pomyśleć o takim lokalizatorze GPS również wówczas gdy prowadzimy warsztat samochody. Z jednej strony powinien on być zamontowany w autach zastępczych, abyśmy wiedzieli gdzie się one znajdują. Z drugiej warto je też umieszczać w aucie klienta, aby mieć w razie czego dowód, że nasi pracownicy nie używali takiego samochodu do celów prywatnych i nie nabili dodatkowego przebiegu, który nie był związany z testowaniem auta.

Są takie sytuacje i takie miejsca, w których lokalizator GPS może się naprawdę przydać. Wówczas im szybciej go zamontujemy tym lepiej. Z drugiej jednak strony nawet w prywatnych samochodach warto je mieć, jeśli mamy samochód nowy i drogi.