Opony całoroczne cieszą się popularnością zwłaszcza wśród kierowców, którzy nie pokonują w ciągu roku dużych dystansów swoim pojazdem. Nadają się idealnie zwłaszcza do aut o niewielkiej mocy. Zapewniają wygodę użytkowania i spore oszczędności. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie? Podpowiadamy.

 

Czym charakteryzują się opony całoroczne?

Opony całoroczne nazywane są także uniwersalnymi lub wielosezonowymi. Są ogumieniem, które można używać zarówno latem, jak i zimą. Niebagatelną ich zaletą jest przede wszystkim wygoda, ponieważ nie ma potrzeby ich zmiany wraz z nadejściem nowego sezonu. Co oczywiście nie generuje dodatkowych kosztów i nie wymaga rezerwacji czasu na wizytę u lokalnego mechanika. Nie ma także potrzeby wygospodarowywania przestrzeni w garażu na przechowywanie dodatkowego kompletu ogumienia.

 

Należy pamiętać o tym, że wysokie osiągi mogą zaoferować opony stworzone na konkretne warunki. Dlatego dobrej klasy opony zimowe zawsze będą lepsze od doskonałego ogumienia całorocznego, zwłaszcza podczas podróżowania w ekstremalnych warunkach. Zazwyczaj jednak po opony wielosezonowe sięgają kierowcy, którzy jeżdżą po mieście. W takich warunkach nie sposób dostrzec różnice w prowadzeniu samochodu. Zwłaszcza jeśli podróżujemy małym samochodem miejskim.

 

Co wyróżnia dobre opony całoroczne?

Dobre opony całoroczne są zaprojektowane w taki sposób, aby uzyskać jak najwyższą przyczepność, niezależnie od nawierzchni, po której porusza się pojazd. Wybierając konkretny rodzaj ogumienia, należy zwrócić uwagę zwłaszcza na drogę hamowania. Powinna być ona jak najkrótsza. Sama opona musi być także w maksymalnym stopniu odporna na efekt utraty przyczepności podczas jazdy po nawierzchni pokrytej wodą. Najlepsze modele są także w wysokim stopniu odporne na tak zwany efekt slush planingu. Polega on na utracie przyczepności w momencie, w którym duża warstwa błota i śniegu dodaje się pod powierzchnię opony.

 

Wybierając dobre ogumienie całoroczne, należy także zwrócić szczególną uwagę na poszczególne jego parametry. Zwłaszcza pod kątem dopasowania do konkretnego rodzaju pojazdu. Na przykład opony całoroczne 225 45 r17 używa się do montażu w kołach o średnicy 17 cali. Posiadają szerokość 225 cm, a ich profil wynosi 45. Kolejną kwestią są poszczególne parametry, które przedstawione są na etykiecie w formie graficznej. Można dzięki niej w szybki sposób porównać generowany hałas, zużycie paliwa oraz klasę skuteczności hamowania na mokrej nawierzchni. Na samym dole, po prawej stronie znajduje się także symbol informujący o tym, że dana opona nadaje się do użytku w warunkach zimowych.