Nie możemy sprzedać czy kupić samochodu bez sporządzenia odpowiedniej umowy. To oznacza, że zanim przejdziemy do takiej transakcji powinniśmy mieć przygotowany odpowiedni dokument, w którym będą zawarte wszystkie niezbędne dane. Taka umowa kupna – sprzedaży samochodu będzie później potrzebna, sprzedającemu do wyrejestrowania samochodu, a znowu kupującemu do jego zarejestrowania i wpłacenia odpowiedniego podatku. Dlatego też warto dopilnować, aby była ona stworzona w odpowiedni sposób, bo tylko wówczas można mieć pewność, że całość odbędzie się bez najmniejszego problemu.

Wszystko jest ustalone

Warto wiedzieć, że w przypadku takiej umowy kupna – sprzedaży samochodu wszystko jest dokładnie ustalone. To oznacza, że możemy znaleźć w internecie wzór na taką umowę i będziemy mieli pewność, że zawiera ona wszystko co niezbędne. Dlatego musimy mieć świadomość, że w takiej umowie muszą się znaleźć dokładne dane zarówno sprzedającego, jak i kupującego. Chodzi tutaj o podanie imienia, nazwiska, adresu. Dodatkowo trzeba również podać numer i serię dowodu tożsamości, którym posługuje się dana osoba. Sprzedający już wcześniej może wpisać wszystkie swoje dane, tak aby później, w pozostawionym wolnym miejscu, wpisać tylko dane kupującego, co pozwoli znacznie ograniczyć czas potrzebny na zakończenie takiej transakcji.

Dane samochodu

Poza danymi sprzedającego i kupującego, taka umowa kupna – sprzedaży samochodu, musi zawierać jeszcze dane odnośnie przedmiotu transakcji. Musimy tam wpisać markę i model, jak i rok produkcji. Dodatkowo w takiej umowie musi się znaleźć numer rejestracyjny, numer silnika, jak i numer podwozia. Oczywiście nie może tutaj zabraknąć również kwoty jaką kupujący zapłacił za dany samochód. Na koniec trzeba jeszcze dopilnować, aby obydwie strony biorące udział w takiej transakcji złożyły na niej swoje podpisy. Dopiero wówczas taki dokument będzie sporządzony w prawidłowy sposób i będzie mógł spełnić swoją rolę.

Jeśli jeszcze nie sprzedawaliśmy samochodu i nie wiemy, jak powinna wyglądać taka umowa kupna – sprzedaży, to warto poszukać w internecie wzoru. Jeśli będziemy się na nim opierać, to będziemy mieli pewność, że wszystko zostanie wypełnione dokładnie tak jak powinno. Taka umowa zawiera różne paragrafy, które mają chronić zarówno kupującego, jak i sprzedającego. Dlatego też, powinniśmy dopilnować, aby pojawiły się one również na naszej umowie. Bo będzie tam chociażby informacja o tym, że sprzedawany samochód faktycznie należy do sprzedającego.