Bardzo popularne stało się sprowadzanie samochód z zagranicy. Zazwyczaj są one proponowane z mniejszym przebiegiem, utrzymane w lepszym stanie technicznym, a do tego niejednokrotnie możemy tutaj liczyć również na lepsze wyposażenie. Dlatego też z każdym rokiem rośnie liczba osób, które zainteresowane są takim rozwiązaniem. Jednak jeśli sprowadzimy sobie anglika, a więc samochód z Anglii, to musimy mieć świadomość, że zanim będziemy mogli się nim poruszać, najpierw będziemy musieli dokonać w nim paru zmian. W przeciwnym razie nie będzie spełniał warunków bezpieczeństwa na naszych drogach i będziemy musieli się liczyć ze sporą karą.

Jakie zmiany trzeba wprowadzić?

Zastanawiamy się, jakie zmiany będziemy musieli wprowadzić, abyśmy legalnie mogli się poruszać naszym nowym samochodem po polskich drogach? Przede wszystkim będziemy musieli wymienić reflektory, ponieważ tamte samochody mają lewe reflektory z większym zasięgiem oświetlenia, a w Polsce mocniejsze światło musi być w prawym reflektorze. Koszt takiej wymiany w znacznym stopniu będzie zależał od wieku samochodu. Im będzie on starszy, tym mniej będziemy musieli zapłacić za nowe reflektory, a więc też ostateczny koszt ich wymiany będzie niższy. Przy starszych samochodach waha się w okolicach 200 – 600 zł, przy nowszych modelach od 1,5 – 2 tysięcy złotych. Kolejną wymianą, z którą będziemy musieli się liczyć, będzie zmiana lusterek zewnętrznych. Tu także koszt będzie zależał od modelu i wieku samochodu. Nie mniej będzie się wahał od 200 do 1500 złotych za sztukę.

Co jeszcze trzeba zmienić?

Będziemy musieli także wymienić światła przeciwmgłowe, które praktycznie są tutaj najtańsze, bo ich cena waha się między 50 a 100 złotych. Oczywiście wymieniając reflektory należy również zmienić wiązki elektryczne, bo one także będą się różniły, nie mniej dla elektryka nie będzie to stanowiło żadnego problemu. Warto także pamiętać, że konieczne będzie, aby nasze auto miało licznik w km/h, ewentualnie taki, który będzie pokazywał zarówno kilometry, jak i mile. Odchodzi już zmiana kierownicy ponieważ od kilku lat dopuszczalne jest poruszanie się samochodami, które mają kierownicę po prawej stronie, chociaż musimy pamiętać o szczególnej ostrożności podczas wyprzedzania. Nie mniej i bez tego koszt przystosowania angielskiego samochodu na polskie drogi jest dość wysoki.

W zależności od modelu samochodu i od tego czy użyjemy części nowych czy używanych, będziemy musieli się liczyć z wydaniem kwoty 1400 – 4000 złotych. Do tego należy również doliczyć koszt usługi w warsztacie, co będzie wahało się między 400 a 500 złotych.