Im dłuższa droga nas czeka podczas podróży, tym poważniej bierzemy pod uwagę możliwość skorzystania z przejazdu autostradą. Oczywiście nie zawsze udaje się pokonać w ten sposób całą trasę, jednak nawet przejechanie kilkudziesięciu kilometrów w wyraźny sposób może skrócić czas podróży, nie mówiąc o tym, że uczyni ją znacznie przyjemniejszą. Jednak musimy liczyć się z tym, że taki przejazd autostradą niejednokrotnie wiąże się z opłatami. W zależności od konkretnej autostrady i przejechanych nią kilometrów stawka będzie różna. Nie mniej warto wziąć taką możliwość pod uwagę, tym bardziej, że przejazd autostradą jest znacznie przyjemniejszy.

Jakie mamy możliwości?

Przede wszystkim powinniśmy sprawdzić jakie mamy możliwości jeśli chodzi o przejazd autostradą. Czy jesteśmy w stanie od początku do końca poruszać się tą, która będzie zarządzana przez jednego zarządzającego, czy będziemy poruszać się na trasie, która obejmuje autostrady zarządzane przez różne podmioty. Jeśli zajmuje się nimi państwo, to stawki będą jednakowe dla całej trasy i zazwyczaj nie przekraczają kilku gorszy za 1 km. Oczywiście im więcej tych kilometrów tym więcej będziemy musieli zapłacić za przebyty odcinek. Z drugiej strony jeśli autostrada jest zarządzana przez prywatną firmę, to może się okazać, że za 1 km zapłacimy nawet kilkanaście groszy, i choć może się to wydawać niewiele, to jednak przy kilkudziesięciu kilometrach, różnica między opłatami na tych dwóch autostradach może się okazać już dość znaczna.

Jak to wygląda w Europie?

Jeśli wybieramy się w podróż do Europy, to z pewnością również jesteśmy zainteresowani tematem opłat za autostrady. Tam warto wiedzieć, że możemy wykupić winiety, które gwarantują nam brak bramek i kolejek, ale opłacać będą się tylko wówczas, gdy faktycznie mamy zamiar pojeździć po Europie i wiemy, że często będziemy korzystać z płatnych dróg. Jeśli jednak nie planujemy korzystać z samochodu po dotarciu na miejsce to wykupienie takiej winiety może okazać się zbędne. W niektórych krajach będziemy mieli dodatkowe opłaty na poszczególnych odcinkach lub za wjazd na konkretne mosty. Ale są również takie kraje, w których po autostradach i drogach ekspresowych będziemy mogli się poruszać całkowicie za darmo.

Im więcej podróżujemy, tym bardziej z pewnością interesujemy się kwestią opłat za autostrady i drogi ekspresowe. Warto więc wiedzieć, że w dużej mierze jest to indywidualna kwestia poszczególnych państw.